Psikoterapi Nasıl Fayda Sağlar?

Konu, 'Psikoterapi' kısmında Uzm. Psi. Esra Savaş tarafından paylaşıldı.

1. Psikoterapi Nasıl Fayda Sağlar?

Psikoterapinin bir kişi üzerinde faydalı olmasını sağlayan önemli unsurlardan biri danışanın psikoterapistiyle kurduğu terapötik ittifaktır. Terapötik ittifak; en genel anlamıyla psikoterapist ve danışan arasında oluşan, danışanın sorunlarının çözümüne ve daha kaliteli bir hayat yaşamasına yönelik insani, güven temelli, işbirliği ve uyuma dayalı ilişkisi sürecidir. Oluşan terapötik ittifak sayesinde danışan belki de ilk defa en mahrem konularını yargılanmadan, eleştirilmeden bir başkasıyla paylaşma ve çözümleme imkânı bulur, zira benzer bir ilişkiyi günlük hayatta başkalarıyla kurması çoğunlukla mümkün olamaz, olsa da çevresindekiler profesyonel bir psikoterapist gibi olayları tarafsız değerlendiremez. Dolayısıyla sadece psikoterapistle kurulan bu terapötik ittifak sayesinde bile süreçte ilerleme kaçınılmaz bir hal alır.

Kişinin kendi ruhsal durumunu anlamasında ve kavramasında iyileşme. Bu basit biçimde kişinin kendi zayıflıklarını ve güçlü yönlerini bilmekten, ruhsal bir hastalığın işaretleri olan belirtileri anlama ile içsel duyguların derin farkındalığı ve kabulüne kadar değişkenlik gösterebilir.
    *Engelleyici çatışmaların ya da kişinin mutlu ve üretken bir hayat yaşamasını önleyen duygusal mücadelelerin olumlu biçimde çözümlenmesi.
    *Kendi dayanıklılığı ve yetenekleri konusunda daha gerçekçi ve olumlu bir değerlendirme yaparak kişinin benlik kabulünü artırması.
    *Hastanın problemlerle baş etme yolları ya da çözümler bulabilmesi için, daha iyi ya da daha etkin ve başarılı araçlar geliştirmesi.
    *Hayat koşullarıyla baş etmek için sağlıklı ve normal araçların ihtiyaç duyulduğunda anımsanması ve kullanılması amacıyla, ego yapısının ya da benlik duygusunun genel anlamda güçlendirilmesi.
    Bu beş amacın da tutarlı bir şekilde her zaman gerçekleştirilebildiğini ispatlayan kesin bir çalışma olmasa da; hem hasta, hem de toplum merkezli psikiyatrik tedavi programlarının neredeyse hepsinde, psikoterapinin türlerinden biri de uygulanır.

Uzman psikolog / psikoonkolog Esra Savaş Kaplan

www.esrasavaskaplan.com

2. Emilyyy

Emilyyy Süper Moderatör

keşke bunun bana iyi gelebileceğine inanabilsem

zifirii bunu beğendi.
  3. mehtap innan

mehtap innan Yeni Üye

ben hiçbir fayda görmedim, 7 ay emdr terapisi gördüm, 5 ay psikanalitik terapi. son 1 aydır enerji psikoterapisi gördüm 4 seans, elde var sıfır. :) 3 psikolog söz konusu burada. oysa ben ittifaka hep hazırdım. bi olgunun bilimsel oluşu illa ki yarar alınacağı anlamına gelmiyormuş demek ki, bunu öğrendim. şimdi ayın 31'nde başka bi psikologla randevum var kendisi nlp ve hipnoz yönelimli çalışmakta, bakalım hayırlısı.

4. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

Bu konuda ülkemiz çok kısır ne yazıkki. Fazla çeşit ve kuram mevcut değil. Her tedavi yöntemi her kişide fayda etmiyor ne yazıkki. Sonuçlarını paylaşırsınız

5. gözyaşı

gözyaşı Aktif Üye

Allah kimseyi psikoterapiye muhtaç etmesin :)

6. ARAF1989

ARAF1989 Yeni Üye

Biraz kelime oyunu yaparak cevap vereyim. Psikoterapi neden bana fayda sağlamıyor sorusunun cevabını verebildiğimiz zaman fayda sağlamaya başlar.

7. psikolojiuzmanı

psikolojiuzmanı Yeni Üye

Ne kadar faydalı olduğu tartışılır. Arkadaşın dediği gibi psikoterapi neden bana fayda sağlamıyor veya fayda sağlıyor mu diye sorgulamak lazım.

8. abcde

abcde Yeni Üye

Parayla duygu satılmasına karşıyım.

9. ARAF1989

ARAF1989 Yeni Üye

Psikoterapi duygu satmaz . Size para veya başka birşey karşılığı satılan, sizinde almayi kabul ettiginiz duygulari size tanıtır. He birde para karşılığı aldığınız herşey size aslında duygu satar. Örneğin bir ayakkabı alırsın beğenirsin ve kendini değerli iyi hissedersin.

10. abcde

abcde Yeni Üye

Size para veya başka birşey karşılığı satılan, sizinde almayi kabul ettiginiz duygulari size tanıtır.

Cümlesini anlayamadım.

11. ARAF1989

ARAF1989 Yeni Üye

Biraz karışık ifade etmişim. Psikoterapi, içimizde bir şekilde var olmuş duyguları tanımamıza , anlamamıza yardımcı olur. Süreç içerisinde yeni duygular oluşabilir ki oluşacaktır. Fakat bu duruma para karşılığı duygu satılıyor denilemez. Para karşılığı ve başka sebeplerle duygu satın alma ile ilgili bir makale yazacağım daha sonra.

Sayfayı Paylaş