Obsesif Kompulsif Bozukluğa nasıl yaklaşmalıyım?

Konu, 'Nevrozlar' kısmında Princeps tarafından paylaşıldı.

1. Princeps

Princeps Yeni Üye

Merhaba herkese. Obsesyon boyutunda Okb hastasıyım. İlaç kullanmıyorum. Okb ile mücadele etmek beni inanılmaz yıpratıyor ve her kafadan farklı bir ses çıkınca insan doğru yaklaşım metodunun ne olduğununa da karar veremiyor. Okb'ye nasıl yaklaşmalıyım ki biraz olsun kafamda konuşan şu sesi uzaklaştırabileyim?

Çalıkuşu bunu beğendi.
  2. Ne kadar zamandır, ses duyuyorsunuz.

3. Princeps

Princeps Yeni Üye

Ses duymuyorum, düşünceleri betimlemek istedim. Okb ise çocukluğumdan beri 7,8 yildir var.

4. Güzel bir doktor seç doktoru araştır googlede aklına yatarsa git bir görüş ilaç verirse ilaçları googlede araştır kullanıcı yorumlarına vs bak aklına yatarsa kullan ne kadar kötü olursan ol yani ne kadar yan etki gorursen gör bırakma kullan düzenli 3 4 haftaya kadar yan etkileri geçecek uzun süre kullanman gerekli başla birak yaparsan olumlu sonuç alamazsın.

5. Bunu en iyi siz bulabilirsiniz. Okb kişiden kişiye değişen tedavi yöntemleri mevcut. Eğer maddi imkânınız varsa farklı doktorlardan görüş almaniz çok iyi olur. Geçmiş olsun.

6. Princeps

Princeps Yeni Üye

Doktora gitmistim. Citol ve stilizan yazdi. Bu ilaçlarin yan etkileri yoktur vs. dedi. Ancak internetten araştırınca psikiyatrik ilaç reddiyle alakalı bir sürü şeyle karşılaştım ve kafam karıştı. Bu hastalığa sahip olanların yorumları genellikle ilacların fayda etmedigi yönünde. Bir de bu tarz ilaçların beyne buyuk ve kalici zarar verdigi de soyleniyor. Ne yapacağımı bilmiyorum açıkçası.

7. Ben ilaç kullanmakta olan biriyim.
    İlaç kesin çözüm sağlamıyor ama semptom giderici olarak görebiliriz.
    Mesela ilacı düzenli olarak bir süre kullansan şu olur: kaygılarına odaklanamazsın. Onları hissedemiyor gibi olursun
    Örneklemek gerekirse; bir kuşsun ve o kaygılı düşüncelerin yükseğinden uçuyorsun. Yeryüzünde bir karaltı olarak orada duruyorlar ama net göremiyorsun. Net görmek için yakınlaşman lazım ama ilaçlar sayesinde uçuşunu alçaltıp da o karaltılara odaklanamıyorsun...
    Ne güzel bir örnek yazdım ama :)

8. Bence gayet guxeldi
    Bence süper bir örnek

Çalıkuşu bunu beğendi.
  9. Inan bana kulaktan dolma bilgilere kulak asma senin yaşayıp görmen gerek her ilaç her insanda aynı etkiyi yapmaz şahsen ben bir çok ilac kullandım kotu yan etkileri yaşadım 2 gunde bir bırakıp ilaç degistirdim ilaç çare degil dedim ama sonra kendimce karar aldım gittigim sabit doktor da sabit ilaçlar kullandım o kadar yan etkisi vardı ki tansiyon çıkmasına ates basmasına kadar ama sabrettim dayandm 40 45 gunde geçti dışarıya çıkmaya korkan ben suan kickboksa yazıldım arada dünyalar kadar fark var sen dedigimi yap pisman olmayacaksın her doktora gitme ben burdayım yardımcı olurum sana sen yeterki bir adım at

10. Telif hakkını almayı düşünüyorum o derece...

11. Çok çaresiz kalınca mecbur ilaç kullanacaksınız.
    Hep öyle yaptık çünkü. Bir çok sorun peşinden depresyonu getiriyor. Dikkat edin ağır depresyon çok zordur. Ben yaşadım.

Sayfayı Paylaş