Merhabalar, antisosyal kişilik bozukluğu ile ilgili sorularım olacak.

Konu, 'Kişilik Bozuklukları' kısmında mahmut yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. mahmut yıldırım

mahmut yıldırım Yeni Üye

Çevremden antisosyal kişilik bozukluğu hakkında bir şeyler duydum. Bununla ilgili araştırma yapınca antisosyal kişilik bozukluğu belirtilerini kendime çok yakın hissettim. Böyle bir şeyin olması için galiba çocukken travma geçirilmesi gerekiyormuş benim de babamla ilgili kötü anılarım vadı. Antisosyal miyim ?

2. Galadriel

Galadriel Yeni Üye

Bunu biz bilemeyiz en iyi bir danışman ya da doktor bilebilir ama ufak da olsa kendimizde ne olduğunu araştırıp bir teşhis koyabiliriz. Tabi forumda bu konuda bilgi sahibi olan biri de olabilir. Sen böyle bir şey hissediyorsan doğru olabilir.

Son düzenleme: 10 Ocak 2019
  3. Cemil Kahraman

Cemil Kahraman Yeni Üye

Asosyallikle, antisosyalliği karıştırmamak lazım. Asosyal genel geçer toplum habitinden uzaktır, antisosyaller genel geçer toplum habitine ve kurallarına karşıdır ya da bu kural ve habitlere karşı umursamazdır. Antisosyaller suça ve radikal deneyimlere(uyuşturucu vs.) eğilim gösterirler, toplum kurallarını çiğnerler yahut genel geçer toplum kurallarına karşıt düşünürler. Örneğin toplum etiğinde normal bir insan hırsızlık yaparsa suçluluk hisseder ama bir antisosyal hiçbir şey hissetmez ve bunu garipsemez. Antisosyaller de alt dallara ayrılır sosyopatlar vardır mesela duyguları yoktur ve ya gizlerler, ortama göre sahte duygular sergileyebilirler, genel geçer toplum habitinde yer alan insan zaaflarını sömürürler sosyopatlar. Yani bu semptomlara bakarak, ve araştırarak karar vermen lazım ve eğer antisosyal olduğunla ilgili kanıya varırsan acilen yardım alman lazım ki ilerde pişman olacağın şeyler yapmayasın ve topluma daha kolay adapte olasın.

Sayfayı Paylaş