Merhabalar, antisosyal kişilik bozukluğu ile ilgili sorularım olacak.

Konu, 'Kişilik Bozuklukları' kısmında mahmut yıldırım tarafından paylaşıldı.

 1. mahmut yıldırım

  mahmut yıldırım Yeni Üye

  Çevremden antisosyal kişilik bozukluğu hakkında bir şeyler duydum. Bununla ilgili araştırma yapınca antisosyal kişilik bozukluğu belirtilerini kendime çok yakın hissettim. Böyle bir şeyin olması için galiba çocukken travma geçirilmesi gerekiyormuş benim de babamla ilgili kötü anılarım vadı. Antisosyal miyim ?
   
 2. Galadriel

  Galadriel Yeni Üye

  Bunu biz bilemeyiz en iyi bir danışman ya da doktor bilebilir ama ufak da olsa kendimizde ne olduğunu araştırıp bir teşhis koyabiliriz. Tabi forumda bu konuda bilgi sahibi olan biri de olabilir. Sen böyle bir şey hissediyorsan doğru olabilir.
   
  Son düzenleme: 10 Ocak 2019
 3. Cemil Kahraman

  Cemil Kahraman Yeni Üye

  Asosyallikle, antisosyalliği karıştırmamak lazım. Asosyal genel geçer toplum habitinden uzaktır, antisosyaller genel geçer toplum habitine ve kurallarına karşıdır ya da bu kural ve habitlere karşı umursamazdır. Antisosyaller suça ve radikal deneyimlere(uyuşturucu vs.) eğilim gösterirler, toplum kurallarını çiğnerler yahut genel geçer toplum kurallarına karşıt düşünürler. Örneğin toplum etiğinde normal bir insan hırsızlık yaparsa suçluluk hisseder ama bir antisosyal hiçbir şey hissetmez ve bunu garipsemez. Antisosyaller de alt dallara ayrılır sosyopatlar vardır mesela duyguları yoktur ve ya gizlerler, ortama göre sahte duygular sergileyebilirler, genel geçer toplum habitinde yer alan insan zaaflarını sömürürler sosyopatlar. Yani bu semptomlara bakarak, ve araştırarak karar vermen lazım ve eğer antisosyal olduğunla ilgili kanıya varırsan acilen yardım alman lazım ki ilerde pişman olacağın şeyler yapmayasın ve topluma daha kolay adapte olasın.
   
 4. Tolgga0

  Tolgga0 Yeni Üye

  Ben üniversitedeyken ruhsal yönden o kadar acı çekiyordum ki sevdiğim kız tarafından reddedilmem etrafımdakilerin alaycı tavırları içime kapanıklığım falan beni mahvetti Üniversite gibi herkesin eğlendiği mutlu mesut takıldığı bir yerde ben ruh gibi dolaşıyordum her yerden acı fıskırıyordu bir yerden sonra dayanamadım ruhsal olarak öyle bir çöktümki psikoloğa gitmeye karar verdim Adam beni görür görmez reçeteyi elime tutuşturdu Açıp baktığımda tanıda anksiyete majör depresyon sosyal fobi yazıyordu paxil vermişti bana ilk başlarda kullanıp kullanmama konusunda kararsızdım ama hoşlandığım kızın sevgilisiyle yanıbaşımda öpüşmesi bardağı taşıran son damla oldu Aldım kullandım Aman Allah ım böyle bir şeyi ben hayatımda görmedim hissetmedim Antidepresan güzellemesi yapıp teşvik etmek gibi olmasın ama adeta başka birine dönüşmüştüm Kendimi güçlü korkusuz ve yenilmez hissediyorum notlarım yükselmişti ortamlarda aktif olmaya başlamıştım ama bu ilaç bir yandan da bana kilo aldırıyor aşırı terletiyordu daha sonra vücudum ilaca bağışıklık kazandı ve eskisi gibi etkilemez oldu doktora yeniden gitmeyi düşünürken mezun oldum ve o şehirden apar topar ayrıldım 3 yıl oldu ama o günleri hala özlüyorum
   

Sayfayı Paylaş