Kendimde çözemediğim ve cevabını hiçbiryerde bulamadığım sinirsel davranış sorunu.

Konu, 'Davranış Bozuklukları' kısmında oyuncanavari tarafından paylaşıldı.

1. oyuncanavari

oyuncanavari Yeni Üye

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Konuyu doğru yere açtım mı bilmiyorum. Psikoloji konusunda hafif okb m var. Bununla mı ilgilidir bilmiyorum ancak nette araştırmalarım sonucunda hiç bununla ilgili birşey bulamadım. Şöyle bir sorunum var. Örneğin bir kız arkadaşım var. Bu kız arkadaşım yakın kankalarıyla bi yerde buluşup gezdiler. Bende tabi ki normal olarak anlayış gösterdim buraya kadar bir sorun yok ancak gittikleri yerler yaptıkları eylemler nedense içimde garip bişey oluşturuyor. Mesela kızkulesine gidip yemek yiyip bişeyler içmişler beni arıyor nasılsın işte burdayız falan veya sosyal medyaya hikaye-resim vb atıyor. Daha sonra benim içimde kız arkadaşımla birlikte aynı yere gidip o gün yedikleri yemeğin aynısını içeceğin aynısını söyleyip yemek üstüne ekstra bişeyler daha söylemek istiyorum. Hani onlarla yaptıysa aynısını ve biraz daha fazlasını benimlede yapmasını istiyorum. Bunu kimseye veya birine göstermek için değil hani gidelim check in atsın, hikaye resim atsın, insanlar görsün istemiyorum sadece yapalım istiyorum. Örneğin eski sevgilisinin yaptığı bir sürprizi gördüysem mesela veya ona aldığı birşeyi o alınan şeyi tamamen yok etmek ve çok daha iyisini almak geçiyor içimden. Bir kolye aldıysa eski erkek arkadaşı, o kolyeyi kız arkadaşıma paramparça kırdırıp denize atmasını istemek geliyor içimden. Eski sevgilisiyle örneğin bir mekana gittiklerini öğrendim, anlattı bana o günü işte şu yemeği yemiştik 2 adet içki içmiştim dediyse bana, kız arkadaşımla aynı mekana gidip aynı yemeği yiyip benimle 3 adet içki içmesini istiyor içim. Böyle başkasıyla bensizken yaptığı davranışlar beni çok ama çok sinir ediyor. Ona karşı birşey belli etmiyorum ama içim sinirle doluyor gördükçe. Hani normal arkadaşlarına karşı pek fazla olmuyor aslında ama buna zamanında ve ya şu an ilgi duyan insanlarla yaptığı şeyler daha çok sinirimi bozuyor. Kendisine ilgi duyanlarla da sosyal medyadan konuşmaktan hiç çekinmiyordu herneyse. Onlarla ne yaptı ne yaşadıysa benimle aynısını daha fazla yaşasın gibi bir sinir oluyor içimde. Kimle gittiğini bilmiyorum söylememişti birisiyle bizim daha önce takılıdığımız bi mekana gittiler akşam 10 a kadar oturdu orda. Benimle de gidip en az 10 buçuğa kadar oturmasını istemek geçiyor içimden. Sanki bunları yapınca rahatlıycakmışım gibi hissediyorum. Bu nedir arkadaşlar içimdeki ben çözemedim ve ya nasıl kendimi sakinleştirebilirim yardımcı olur musunuz. Yaptığı şeyleri vesaire düşündükçe içim sıkılıyor sinirleniyorum

2. Tutunamayanlar

Tutunamayanlar Yeni Üye

Garip bi durum.kiminle ne yaptıysa sizinle aynı etkinliğin ve olayın daha fazlasını yapmak istiyorsunuz.buda okbnin oyunları sanırım.kıskançlıkta tetikliyor gibi.

3. oyuncanavari

oyuncanavari Yeni Üye

Evet aynen böyle bir durum. Aslında kimle ne yaptıysadan çok daha çok kıskançlık bakımından ona ilgi duyanlar veya karşı cinsle veya kiminle yaptığını bilmediğim etkinlikler içimde sinir yapmış durumda. Bunları ve fazlasını yaşamak istiyorum. Ayrıca bişeyi daha önceden yaptıysa benimle yaptığında en iyisi olsun gibi saçma sapan hisler var içimde örneğin: Basit olarak Daha önce illaki karşı cinsin elini tutmuş bişeyler hissetmiş ancak benim elimi tutarken daha fazla şey hissetsin bu zamana kadar ki en iyisi olsun gibi düşünceler dönüyor içimde. Hani utanmasam karşıdaki insan olmasa sorasım var benim elimi tuttuğunda hissettiklerin kadar başkasınınkini tutuncada hissettinmi diye... Ve kısıtlamadığım anlayış gösterdiğim için bensiz yaptığı her hareketi, karşı cinsin olduğu bir ortamda gittiği yerler içimde beni etkileyen bir sinir yaratıyor.

4. Tabiki okb. Özellikle kaç saat kaldığını yarıştırmak falan ne kadar çocukça oyunlar yaa aslında okb'lilerin içinde adeta çocukluğuna çekilmiş bir ruh var : )

Bir de şunu söylemem gerekli: Kıskanıyorsunuz!!
    Hem de bu oyun falan değil baya kıskanıyorsunuz. Bunu niye belli etmekten utanılır anlamıyorum.
    Ben keşke kıskanabilsem mesela.
    Geçenlerde can sıkıntısından, ilişkimize renk gelsin diye bir kıskançlık krizi çıkardım yalandan.. Olmadı. Karşımdaki (eşim) istediğim tepkiyi vermedi oyunu istediğim gibi devam ettirmedi.
    Bu insan ilişkileri ne kadar karmaşık değil mi..

5. oyuncanavari

oyuncanavari Yeni Üye

Sayın Gün batımı, öncelikle mesajınız için teşekkür ederim. Bunların okb ile mi bağlantılı yoksa teşhisini bulamadığım başka bir şey mi diye hislerimi açıkça yazmaya çalıştım. Banada mantıklı düşününce çok aşırı saçma ve komik geliyor ama içim karşı tarafa belli etmek istemesemde böyle hissediyor. Evet kıskandığım bir gerçek ancak şöyle birşey var ki kıskançlıktan çok içimde bunlara karşı bir nefret oluşma söz konusu. Hani onunla ayrıyken yaptığı şeyleri üstte anlattığım şekilde benimle daha fazla yaptıktan veya ona çok daha fazlasını yaptırdıktan sonra sanki içim rahatlayacakmış bütün bu sinirim nefretim geçecekmiş hafifleyecekmişim ondan sonra ne yapıyorsa yapsın hiç umursamaycak mışım gibi geliyor. Ancak dediğiniz gibi sanırım okb nin bir uzantısı gibi veya ondan kaynaklandığını düşünüyorsunuz bu hislerin.

6. Bilemem tabi biraz garip durum
    Belki de sosyallikten nefret ediyorsunuz gerçekte..
    Çok sosyal bir partner gerginlik veriyordur.
    Bu da çözülmesi zor bir sorun. En başta insan kendini değiştirmeli çünkü..

Eğer takıntıysa takıntıları arttırmamak lazım. İçinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

7. Kendinize yeteri kadar değer vermiyor oluşunuz bunu tetikliyor gibi, karşın daki insandan bunu tamamlamasini istiyorsunuz. Siz en iyisi en olmalısınız en azından birisi için hissiyatı bunları yaratıyor olabilir.

8. Mustafa Arıca

Mustafa Arıca Yeni Üye

Bence kız arkadaşın fazla serbest davranıyor. Dışarıdan bakınca başka erkeklerle çıkıyor gibi bir durum var ve kıskançlık normal.
    Ben senin yerinde olsam katlanamazdım ve ayrılırdım. Başka erkeklerle mekanlarda birliktelik. Bu aldatma gibi bir şey ve masum bir davranış değil.

Sayfayı Paylaş