Düşünme/konuşma/anlama sorunu/ takıntısı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ali demir tarafından paylaşıldı.

1. ali demir

ali demir Yeni Üye

Not: Konuyu buraya açtım çünkü sorunumun tam olarak hangi kategoriye tekabül ettiğini bilemiyorum.

Selam değerli forum üyeleri, yaklaşık 1,5 senedir bende saçma bir takıntı oluştu ama pratik hayatımda aşırı bir etki yaratmadığı için sürekli görmemezlikten geldim veya erteledim. Ama bu aralar iş biraz ciddiye binince buraya yazmayı uygun gördüm, zaten uzunca bir süredir yazmayı düşünüyordum fakat üşendiğim için bugüne kısmet oldu. Anlaşılması zor bir problem elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Takıntının ilk başladığı anı hatırlıyorum, bir gün kendi kendime düşünürken içime değişik bir his geldi, bu hissi ben yarattım. Şöyle, mesela biri bir şey söylediğinde beynimde otomatikmen ona karşılık vermemi engelleyecek bir mekanizma oluşuyor, yani sanki ben o mekanizmaya karşı mücadele veriyorum konuşurken. Düşünceler beynime geliyor, beynim o düşünceleri uzaklaştırmak istiyor sanki ifade edememem için. Bu yüzden zorla konuşuyor gibi hissediyorum kendimi. Düşünememe hissi diyorum ben buna, sanki beynim kendini düşünmemeye şartlamış, ben de ona karşı düşünmeye çalışınca düşünmekte zorlanıyorum, bu yüzden herhangi bir şekilde insanlarla iletişime girmekten çekinir oldum. Sanki hiçbir şey söyleyemeyecekmişim, düşünemeyecekmişim gibi geliyor o yüzden çekiniyorum. Ve bu his sadece insanlar arasındayken değil, kendi kendime düşünürken de geliyor yani esas sorun bende. Bir şey anlatırken sürekli anlatacağım şeyi unutacağım hissi geliyor, bir türlü atamıyorum bu hissi beynimden. Bir de bu aralar durduk yere heyecanlanma sorunu başladı mesela, eskiden yoktu, evde bir şey düşünürken bile durduk yere heyecanlanıyorum. Sanki sürekli beynimdeki bir mekanizmaya karşı savaş veriyorum düşünürken. Sürekli düşünceler beynimden uçacakmış gibi geliyor. Artık hayattan bezecek duruma geldim, şu böbrek üstü bezleri sanırım, sürekli çalışıyor. Bu sartlanma hissinin var olduğunu bilmek de bir şeyi değiştirmiyor, takıntı devam ediyor. Bu hissi nasıl aşacağımı bilmiyorum. Hızlı karar veremiyorum. Biri bir şey söylediğinde aklıma bir şey gelmeyince alaksız bir şey anlatıyorum, anlatmayı bitirdiğimde bunu niye anlattım diyip mahcup oluyorum. Bir diğer sıkıntı mesela televizyonda bir şey izliyorum, yine içime bir his geliyor, ben de TV'de konuşulanları idrak edemiyorum. Sanki anlamsız ses dalgaları geliyor onları anlayabilmek için bir kez daha kafamda tekrar ediyorum, bu da izlediğim şeyden kopmama sebep oluyor. Kitap okurken de oluyor mesela. İnsanlarla konuşurken de oluyor bazen. Son olarak daha iyi anlayabilmeniz için özetleyeyim eğer bu hisler yoğun şekilde aklıma gelirse iletişim süreci şöyle oluyor: Karşımdaki bir şey söylüyor aslında anlıyorum ne dediğini ama sanki anlamamış gibi oluyorum bu yüzden kafamda bir kez tekrarlayıp anlıyorum söylediğini. Sonra cevap vermek için düşünürken düşünememe hissi devreye giriyor, düşünme işlemim zorlaşıyor ama bir karşılık veriyorum ( tabi bunlar çok kısa sürede gerçekleşiyor karşıdaki kişi pek fark etmez). Sürekli bu histen kaçmaya çalışıyorum anlık olarak geldigi için engelleyemiyorum.

Umarım biraz olsun anlatabilmişimdir içimdekileri eksik kalan yerler olabilir soru sorabilirsiniz arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

2. gözyaşı

gözyaşı Aktif Üye

Kendinizi serbest bırakın.
    Kolay değil biliyorum ama takıntıya izin vermeyin. Onu güçlendirip durursunuz çünkü.
    O düşüncelerinizi durduran şey aslında hiç bi halt edemez.
    Düşünceleri kim durdurabilmiş allahınızı severseniz. İstesen ve zorlasan yapamazsın
    O öyle sihir gibi kolay olmuyor.
    İmkansiz(ben de bu konuda dertliyimdir de kusura bakmayın)
    O yüzden rahat olun gülüp geçmeyi deneyin.

Tek çareniz rahat olmak ve o döngüye girmemektir.

3. Emilyyy

Emilyyy Süper Moderatör

Zihniniz çok yoğun.beyninizi yoran seyleri bulmalısınız önce...ailenizde çevrenizde psikolojinizi etkileyen olaylar yaşıyor musunuz ?

4. ay er

ay er Yeni Üye

aynı takıntı bendede var. insanlarla konuşmak beni yoruyor. sanki söyliceğim herşey yanlışmış gibi geliyor(normalde aşırı derecede konuşkanımdır). bi odadayken ve herşeyi duyuyorken sanki bi anda başka biyere gidiyorum ve ne söylenenleri nede olanları algılıyorum. sanki bi anda bütün duyu organlarım kapanıyormuş gibi oluyor. sanki beynimin içinde bi mekanizma varmış ve birileri onu durdurmuş çalışmasını engelliyormuş gibi geliyor. hayatım cehenneme döndü insanlarla iletişim kurmak istemiyorum çünkü sürekli aptal olduğumu düşünceklermiş gibi geliyor herkesten uzaklaştım. kötüsü bende yavaş yavaş buna inanmaya başladım aslında buna inanmıyorum ama nasıl kurtulabilceğimi bilmiyorum. normalde çok araştıran biriyim matematiği sıfırdan 9 ayda limit intergral çözebilcek kadar çabuk öğrendim ama son zamanlarda sanki biri eline bi silgi almış ve herşeyi siliyormuş gibi hissediyorum. bildiğim öğrendiğim herşey gidiyormuş gibi. dediğiniz şu tv izlerken veya kitap okurken olan şeyin aynısı banada oluyor. zekamın sınırlarının bu olmadığını bildiğim halde zorlayamıyorum sanki önümde bi duvar varmış gibi hissediyorum.

5. ali demir

ali demir Yeni Üye

Mesajları okudum cevap yazmak için düşüncelerimi biraz toparlamam gerekecek. Hepiniz çok sağolun.

6. flycat

flycat Yeni Üye

aynı problemleri ben de yaşadım..ortaokul sonları lise başlarıydı.fizyolojik veya psikolojik sebepleri muhakkak olduğunu düşünüyorum.genelde mükemmelliyetçi aile ortamında, kavga gürültülü ailelerde veya korku travması yaşadıktan sonra olabiliyor...

7. ali demir

ali demir Yeni Üye

Siz nasıl aştınız bu sorunu?

8. Defne Kızıl

Defne Kızıl Yeni Üye

Ali bey mesajlarınızı kontrol edebilir misiniz acaba

9. Serdar Yengeç

Serdar Yengeç Yeni Üye

Selam,
    Sorununuz devam edip etmediği veya ne tür yöntemler denediğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Ancak anlattıklarınızdan ciddi bir takıntı sorununa evrilebilecek bir probleminiz olduğu anlaşılıyor. Ben bu konuda profesyonel yardım almanızın en iyisi olduğunu düşünüyorum. Acil şifalar dilerim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 4 Kasım 2017
  10. Osi ci

Osi ci Yeni Üye

Selam ali bey
    Biraz gec oldu ama bunlari daha cok takarsaniz benim halime dusuceksiniz
    Bence siz kendinize iyi bir arkadas ortami ve hobiler edinmeniz gerekli

11. psikolojiuzmanı

psikolojiuzmanı Yeni Üye

Rahat olup o şekilde davranmanız gerekiyor. Kendiniz olun. Başkasını taklit etmeyin. Doğal davranın. Kim nasıl göründüğümü eleştirirse şöyle olur böyle olur demeye gerek duymamayı öğrenmeye çalış. Seni beğenen özünü beğenir zaten.

Sayfayı Paylaş