Bunun bir adı var mı?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Unsatisfied tarafından paylaşıldı.

1. Unsatisfied

Unsatisfied Yeni Üye

Herkese selamlar. Direkt soruma geçmek istiyorum. Olabildiğince az vaktinizi alayım.

Soru: Bir günüm diğer günümü tutmuyor. Ruh halimden bahsetmiyorum. Örneklendirmem gerekirse, mesela: Geçenlerde arkadaşımla buluştum. Bir kafeye gittik. O gece bütün benliğimi ortaya döktüm; nasıl yani diyeniniz olursa? Bütün bilgilerimi, bütün özgüvenimi, bütün kelime haznemi yansıtabildim. Kurduğum cümleler, karşımdakine yaklaşımım, her şey bana aitti. Fakat sonra yine ben olduğuna inanamadığım kişi ele geçirdi zihnimi. Ne kendimi istediğim gibi ifade edebiliyorum, (üst düzey bir ifade biçiminden bahsediyorum) ne de düşüncelerini duraklamadan belirtebiliyorum. 1 hafta, 1 ay onunla, 1 gün gerçek benle vakit geçiriyorum. (Şizofren değilim) Anlatmak istediğim olmadığım biri gibi davranıyorum. Olduğum kişi gibi ancak 1 gün görünebiliyorum. Bunun psikolojide bir adı var mı? Neden böyle oluyor. Ben artık gerçek ben olmak istiyorum. 1 gün değil, her gün!

2. Psikolik

Psikolik Mal Sahibi

borderline'a benziyor. bir uzmana gidip tetkik yaptırmalısın.

3. Unsatisfied

Unsatisfied Yeni Üye

Yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkürler. Söylediğiniz hastalığı araştırdım bazı semptomlar geçmişte vardı fakat şuan yok. Benim sorunum biraz başka. İyisi bir örnek vereyim. Daha anlaşılır olur. Bir "Formula 1'' pilotu hayal edin. Turnuvaya katılıyor, birinci geliyor hatta derece yapıyor, rekor kırıyor. Gazetelere manşet oluyor. Fakat yarın bi uyanıyor o artık o geceki insan değil. Bırakın pilotluk yapmayı araba kullanmayı bile unutmuş. Her şeyi en baştan öğrenmeli. Dün yaptığı şeyleri (rekoru, dereceyi) hepsini hatırlıyor fakat ertesi gün arabanın koltuğuna oturduğunda anahtarı çevirip arabayı çalıştıramıyor. İşte bende de aynı böyle oluyor. Her şeye yetecek kadar zekaya, herkese yetecek kadar bilgiye sahipken hepsini bir anda kaybediyorum. O an ağzımdan çıkan kelimeler sanki en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Şakır şakır konuşuyorum. Aklımdan geçen her kelimeyi yerinde ve doğru zamanda kullanıyorum. Bir anda kelime haznem, bilgi dağarcığım maksimum seviyeye yükseliyor. Tabiri caizse ateş ediyorum. Ama sonra sabah bir uyanıyorum; sanki dün gece yaşananlar bir rüyaydı. Dün ansiklopedi hatta sözlük görevi gören kişi sabah olunca iki kıytırık cümle kuramıyor. Her şey sadece bir gün sürüyor. 1 gün (Akıl, erdem) 1 ay (Cehalet, zayıflık)

4. Unsatisfied

Unsatisfied Yeni Üye

Mesaj çok uzun olmuş. Şuan farkettim. Kusura bakmayın.

5. Gün batımı

Gün batımı Yeni Üye

Manik-depresif kişilik bozukluğu olabilir
    O bahsettiğiniz 1 gün mani dönemi olabilir.
    Bazen ben de bir gün aniden her şeyi çözmüş kuş gibi hafiflemiş hissederim. (Ama benimki sadece düşünsel bazda, davranış olarak gene içime kapalıyımdır) O gün varya çok mutluyumdur, kendime inanamam. Allahın bir lütfu gibi gelir madem herşey bu kadar net olabiliyordu ben niye o sıkıntıları çektim derim. O rahatlık bitmesin isterim ama yarım gün kadar sürer.
    Ondan sonrası gene depresyon.
    İşte benim depresyon döneminin çok yoğun yaşanması kötü oluyor. Ataklar kötü bir hale doğru gitmesin diye kendinizi o depresyona fazla kaptırmamak için mümkün olduğunca mücadele etmeniz lazım.

6. Erdem yildirim

Erdem yildirim Yeni Üye

Peki bu değişim günlük mu veya bazen aylar oluyor mu ? Sence gercek kişiliğin o bilgili olan mi yoksa hafızası silinmiş gibi olan mi ? Geçmişte eleştirilere maruz kalarak büyüdün mü ?

Sayfayı Paylaş