Bu yaşadıklarımın psikolojik/bilimsel anlamda bir açıklaması var mıdır?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Princeps tarafından paylaşıldı.

1. Princeps

Princeps Yeni Üye

Ben okb hastasıyım. Daha önce de buraya konu acmistim. Zihnimde, kendi korkularim neticesinde bir tanrı modeli yarattim. İyilik ve kötülük eylemlerinin yer değiştirdiği bir tanrı. Yani kötü ve kötülüğü ödüllendirip, iyiliği cezalandiracak. Tam anlamiyla korkularimdan beslenerek zihnimde oluştu bu model. Neyse, ilk zamanlarda fazla önem vermiyordum ama zamanla "kanıtlar" oluşturdum kendimce. Şimdi bunlardan örnekler vermek istiyorum. Bu "kanıtların" bilimsel/psikoljik açıklaması var mıdır bunu öğrenmek istiyorum çünkü bir yandan bu saçmalığın gerçek olmadığına emin olduğum halde diğer yandan bu kanıt dediğim şeyler beni kendine doğru çekiyor. Mesela bu kendi kafamda kurguladigim tanriya x adini verelim. Mesela x in adıyla diyorum ve telefonu acmaya çalışıyorum parmak izine okutarak, açılmıyor. Sonra hiçbir şey demeden deniyorum,açılıyor bu böyle 3-4 tur devam ediyor. Normalde sabahları telefonuma bakarken hiçbir şey demem ve her şey normal olur. Bir keresinde nereden estiyse aklima, x in adiyla diyorum ve telefonu donmuş halde buluyorum. Futbol oyunu oynuyorum, zor bir macta yeniliyorum. Tam aklimdan x in adiyla ifadesini gecirdikten çok az bir vakit sonra gol atiyorum. Bir kore filmi izliyorum, başlarda kendi kendime düşünüyorum acaba bu şehir seul mu yoksa baska bir yerde mi cekmisler diye, aradan 20 dk filan geciyor ve o anda nereden aklima geldi ise x eğer varsa ilginç bir şey olsun diyorum ve filmdeki kahrama camdan seul kulesine bakiyor, sehrin seul olduğu kanitlanmis oluyor. Bir sözlük sitesinde geziniyorum ve içimden o anda x varsa en üstte iyilik-kotulukle ilgili bir baslik olsun diye geciriyorum ve gercekten de ilgili bir baslik çıkıyor. Hayatimda kurguladigim tanriyla alakali bir sürü bu tarz şey var ve ben artık korkuyorum bunlardan. Bunların açıklaması nedir, bilimsel veya psikolojik olarak bunları nasil aciklayabiliriz?

2. Princeps

Princeps Yeni Üye

Goruslerinize ihtiyacım var. Acaba algıda seçicilik diyebilir miyiz ya da ona benzer başka bir şey mi? Gerçekten delireceğim.

Sayfayı Paylaş