Benim durumum OKB mi yoksa psikotik mi sizce?

Konu, 'Paranoya' kısmında Princeps tarafından paylaşıldı.

1. Princeps

Princeps Yeni Üye

Yıllardır kafamda kurguladigim ilginc bir tanrı modeli vardı. Zaman zaman bunun sıkıntısını çeksem de genellikle sancılı geçen bir kaç haftadan sonra unuturdum. O birkac haftada bu düşünce resmen benim kendi düşüncelerimin yerine geçer, ortadan mantigi çıkartır ve bu tanrı modelinin var olma ihtimalini kafamda "harbi harbi bu şey var galiba" seviyesine çıkartırdi. Bir de kendi çapımda "kanıt" diyebileceğim olaylar da oldu. Bunlar psikolojik ya da tesadüf olabilirler, kaldı ki bu düşünceleri yıl boyu takmamami sağlayan da bunların tesadüf veya psikolojik olma ihtimallerine olan inancım.

Bu tanri modelinin var olmadığını dusunmeme beni iten en büyük sebep ise bu tanrının sadece bana bu düşünceleri hissettirmesi(kendi varlığı konusunda) ve başkalarına hissettirmemesi idi. Yani diyordum ki böyle bir tanrı olamaz çünkü diğer insanlara böyle düşünceler gitmiyor. Ama bu noktada aklıma aniden bu tanrının her insan için ayrı bir evren tasarladığı, bu evrende yaşayan diğer insanların sadece benim sınavım için bir figuran olduğu şeklinde düşünceler oluştu. Çünkü bu düşünce hemen üstte belirttigim bu tanrının neden herkese varlığını hissettirmedigini açıklıyordu.

Günlerdir çok kötü bir haldeyim. Ciddi ciddi insanlardan şüphe etmeye başladim. Ama şöyle de bir husus var ki aklımdaki tanrı modelini unutunca veya gecici olarak yanlislasam(kalıcı mümkün olmuyor, yine geliyor) bu düşünce de ortadan kalkıyor.

Son olarak alakalı olabilir diye şunu da ekleyeyim; ben çocuklugumdan beri okb ile mücadele ediyorum. Hiç doktora gitmemiş olsam da arastirmalarim sonucu okb olduğunu öğrenmiştim. Mesela orta okuldayken temizlik takintim vardı. Yine aynı zamanlarda Müslümandim ve inanılmaz şiddetli dini obsesyonlar yaşıyordum. Son olarak ise bununla karşılaştım ve kar topu misali yıllar içerisinde büyüte buyute bu hale getirdim. Sizlerden yardım ve tavsiye bekliyorum. Anlattiklarimdan yola çıkarak ne diyebilirsiniz sizce bu şizofreni ya da herhangi bir başka psikoz olabilir mi?

2. abcde

abcde Yeni Üye

Enteresan gözüküyor. Bir kaç kez tanrıyla ilgili bölümü okudum ama tam anlayamadım. Anlatma şekline göre olaylar iç dünyanın derinlerinde yaşanmış, sen bunları anlatınca okuyan biri için kolay anlaşılmıyor.

Tanrı nın senle konuştuğunu mu hissediyorsun, ya da tanrı yok mu diyorsun? Özel seçilmiş bir kişi mi oldugunu düşünüyorsun?
    Daha net şeyler söylersen daha iyi olur?

Okb ya da psikoz olması bence önemli değil. Bunlar sadece takılan isimlerdir. Yine kendini kendin kurtaracaksın.

Princeps bunu beğendi.
  3. Dharma

Dharma Üye

Merhaba,

Bütün hasta insanlar gibi doktora gitmelisin. Ciddi ciddi insanlardan şüphe duyuyormuşsun. İnsanların ne suçu var ki? Bu ciddi bir şey.
    İçindeki sıkıntı çok yoğunsa psikoza dönüşebilir allah korusun.

Yok doktora gitmem, kendim atlatırım diyebiliyorsan tamam o zaman: öyle bir tanrı modeli yok! Bunu bil!
    Truman Matrix gibi filmler izlemiş etkilenmişsin.

Diğer insanların böyle bir gündemi yok.
    Herkes ekmeğine işine bakıyor. Herkes yaşamına bakıyor.

Takma kafana. Rahat ol. Biraz gül.
    Daha çok gül. Ciddiye alma böylece.

Princeps bunu beğendi.
  4. özge özdemir

özge özdemir Yeni Üye

kendi kendine tanı koymak yerıne doktora gidip profosyonel yardım ıle bunu kolayca çözebilirsin . Belki de işleri kendı kendıne zorlastırıyorsundur ha ??

5. Dharma

Dharma Üye

Yaa ben burda çok ciddi sert çıkmışım. Nasıl bir günüme denk gelmişse artık :)

Sonra da hadi gülümse diye bağlamışım
    Dengesizzsin kızım dharma

6. Dharma

Dharma Üye

Sanki aynı şeyleri biz hiç yaşamıyormuşuz gibi yaparken abartmak ve rolü köpürtmek bu..

Sayfayı Paylaş