Bağımlılıktan kurtulmanın yolları

Konu, 'Madde Kullanım Bozuklukları' kısmında Emilyyy tarafından paylaşıldı.

1. Emilyyy

Emilyyy Süper Moderatör

İşte kişiden kişiye ve maddeye göre farklılık gösteren bağımlılığı yok etme formülleri...

Alkol ya da madde bağımlılığından kurtulmak için günümüzde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar kişiden kişiye ve maddeye göre değişik şekillerdeki uygulamalardır.

Bağımlılıktan kurtulmada ne gibi yöntemler uygulanıyor?

Maddeye yoğunlaşma ve maddeyle aşırı uğraş kişiyi maddeye yönlendirir. Sonuçta başarısız bırakma girişimleri söz konusu olur. Bu meyanda RehaCom çok etkili olmakta ve kişinin dikkatini olması gereken nötr hale getirmeye çalışır. Madde düşüncesiyle kirlenmiş dikkati bir manada temizler ve dikkati madde harici alanlara yönlendirebilme becerisini geliştirir. Bu psikoteknik uygulamaları hızla madde tedavisinde yerini almaya başlamıştır. ABD ve Avrupa'da yıllardır uygulanmaktadırlar.

Beyin rehabilitasyon programları diyoruz buna. Maddenin beyinde yarattığı biyolojik etkiyi gidermektir buradaki amaç. Biz bu sistemde bozulan ritmi yerine koymaya çabalıyoruz. Beyne kondisyon çalışması yaptırıyoruz. Rehabilitasyona yönelik terapiler:

Meşguliyet terapileri (Ergoterapi):

Meşguliyet terapileri boş zaman etkinlikleri olarak tanzim edilir. Yoğun madde alma düşünceleriyle meşgul olunmasını engelleme ve moral takviyesi için uygulanırlar. Kişiye uygun aktivitelerden boyama, heykelcik veya süs eşyası yapma, küçük atölye araçları sayesinde oyma ve ahşap eşya yapma gibi etkinliklerdir. Hastanede yatan bireyler için bir ergoterapi uzmanının kontrolünde her gün 1 saatlik seanslar uygulanır. Bazı ölçekler vasıtasıyla performansları ölçülür. Bu meşguliyet faaliyetlerinin hastane sonrasında da sürdürülmesi için planlar yapılır.

İŞTE TERAPİ YÖNTEMLERİ

Sanat terapileri:

Ebru, resim, heykel gibi sanatlara yatkınlığı olan bireyler bir sanat terapisti tarafından en az haftada 2 saatlik seanslara alınır. Bu seanslarla bir yandan kişinin iç dünyasında yaşadığı karmaşalar, çelişkiler, çatışmalar tespit edilirken öte yandan rehabilitasyon ve rahatlama imkanı yaratılmaya çalışılır.

Müzikterapi (müzikle tedavi):

Müzikal etkinlikler kişilerin maddeyi bırakamayacakları, bırakırlarsa mutlu olamayacakları şeklinde saplantılarına çok etkili olmaktadır. Madde bağımlısı kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada dans terapisinin tedavi ve rehabilitasyon açısından faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Dansın kendine güveni artırıcı etkisinin olduğu tespit edilmiş, bunun da, kişilerin maddeyle mücadelelerinde daha güçlü olmalarına fırsat verdiği düşünülmüştür. 1983 yılında yapılan bir diğer çalışmayla, müzikle tedavinin bağımlılıkla yüzleşme, tahammül etme, içe çekilme ve yetersizlik korkusunda azalma, uyumlulukta artma için bir çözüm yolu sunduğu ortaya koyulmuştur.

zifirii bunu beğendi.
  2. taner fidan

taner fidan Yeni Üye

arkadaşlar gardaşlar kendinize yazık etmeyin. eroin denen zıkkımdan kurtulmak istiyorsanız çip taktırın(palet veya implant diyende varmış buna fark etmez gerçi. hepsi aynı şey), biz taktırdık Allah a çok şükür kurtulduk. 15 gün kadar önce ankarakeçiörende
    tıp merkezinde taktırdık. ilk günler ufak tefek sıkıntı oluyo ama kullanırken çektiğimiz rezillikleri düşününce
    devede kulak yemin ediyorum. çipi taktırınca maddeyi vücut kabul etmiyo. kusturuyo öğürtüyo acaip bişey oluyo ama
    vücut istemiyo anlıyacağınız. ben internetten buldum bu merkezi, orada elif hanım var (allah razı olsun kendinden)
    arayın detaylıca anlatsın 0546 566 4869 numarası. toplamda 15dk lık bi işlem yapılıyo o kadar.. eminim bana dua edeceksiniz,
    bende bu numarayı yazan arkadaşıma dua ediyorum çünkü!!! Allah yardımcınız olsun, ne deyim. inşallah birilerinin
    işine yarar bu yazdıklarım

Psikolik bunu beğendi.
  3. serkan uludere

serkan uludere Yeni Üye

iyi günler, senelerdir madde ile bogusuyorum, 2 sene önce eroini biraktim metadon ile çok ise yaradi. fakat daha sonra mmb-chiminaca + methamphetamin kullanmaya basladim sonra methi rahatça biraktim ama mmb nin krizleri bi türlü bitmedi meger en agir kriz getiren oymus bunu yeni anladim, mmb nin krizini atladabilecegim bir ilaç varmi? eroin krizi bile yaninda küçük kalir. çok tesekkürler simdiden mail: serkanuludere[atgmail]com bu arada metadon u torbacidan aliyodum, yeni ögreniyorum ki avrupada en çok ölüm sebebi metadonmus bilinçsizce almayin arkadaslar ben sansa ölmemisim, yoksunluk sendromundan müzdarip herkes kardesimdir onlari çok iyi anliyorum. (kriz derken yerleri yalamaya kadar yani agrilarini fln geçtim) hayati yasamayi seviyorum ölmek istemiyorum, herkes güzel bi hayati hakeder, hepinize saglikli mutlu basarili hayatlar dilerim.

4. serkan uludere

serkan uludere Yeni Üye

bu arada kız arkadaşım 3 defa çip taktırdı halen suboxon kullanıyor, bi işe yaradığını zannetmiyorum artık. ben ise sıvı metadon ile bıraktım ama şimdii öğreniyorum ki o da çok tehlikeliymiş, eroin öldürmese bile metadondan ölme riski daha yüksek diyor otoriteler. suboxon birde ağır karaciğer hasarına yol açıyor bağımlılığı cabası. ölmesin diye hergün dua ediyorum.

Son düzenleme: 4 Eylül 2017
  5. serkan uludere

serkan uludere Yeni Üye

türkiyede hastaneye 2 defa hastaneye yattım, 1 inde yanlış tedavi uyguladılar midemi ve geçmişimin bi bölümü(hafıza) kaybettim(çünkü seroquel ile 1 ay boyunca günde 3 defa 300 lük mide koruyucu olmadan uyuttular.), diğerinde de bırakamadım yine, avrupaya gelip torbacıdan metadon alıp kendim bırakabildim. sakın ovaakça amatem (bursa) da tedavi olmayın. ve hastaneye gittiğinizde en az 2 doktor olur, millet hangisini tercih ediyo öğrenin hepsi doktor diye girmeyin bnm gibi. bi organınızı kaybedebilirsiniz. doktorunuzu seçin lütfen!!!! daha anlatacak çok şey var yazın anlatayım.

Son düzenleme: 4 Eylül 2017
  6. Erdem yildirim

Erdem yildirim Yeni Üye

Serkan kardeş madde bağımlıları malesef umursamiyor toplum, saglik sektöründe az cok icindeyim neden o duruma düştün soran olmaz düştüysen kötüsündur derler.yanlis tedavi de umursamamaktan yaptiklarini düşünüyorum. Umarim kurtulur sagliginiza kavusursunuz.

7. serkan uludere

serkan uludere Yeni Üye

beni salla, umarım sevdiklerim kurtulur. onlar iyi oldukça ben her türlü atlatırım.

Son düzenleme: 5 Eylül 2017

Sayfayı Paylaş