Arkadaş Edinmek Akıl Sağlığına İyi Geliyor

Konu, 'Sosyal Psikoloji' kısmında Psikolik tarafından paylaşıldı.

 1. Psikolik

  Psikolik Mal Sahibi

  Çocukken arkadaş edinmek ne kadar kolaydı değil mi? Çocukluk arkadaşlarımızla nasıl tanıştığımızı ve nelerden konuştuğumuzu hatırlamayız çoğu zaman. Çünkü çocukken arkadaş edinmek, fark etmeden yaptığımız doğal bir aktivite bizim için. Peki, büyüdükçe arkadaş edinmek neden zorlaşıyor?,
  [​IMG]

  Araştırmalar okul yıllarında kolayca kurulan arkadaşlıkların sebebi olarak planlanmamış sık karşılaşmaları ve bir birine yakın mesafelerde bulunan yaşam alanlarını gösteriyor. Yaşımız ilerledikçe etrafımızdakilerle yaşadığımız plansız karşılaşmalar azalıyor. Böylece yaşam telaşı içinde arkadaşlıklara ayırdığımız süre de otomatik olarak azalmış oluyor.


  Arkadaş edinmenin özellikle otuzlu yaşlardan sonra zorlaşmasının bir diğer sebebiyse, yaşı ilerledikçe kişinin kendisini daha iyi tanımasına bağlı olarak artan seçiciliği. Otuz yaşından sonra arkadaş olarak hayatımıza giren kişilerin görüşlerimizi ve isteklerimizi paylaşmasına daha fazla dikkat ediyoruz.

  Her şeye rağmen arkadaşlıkların özellikle kadınlar için ruh ve zihin sağlığına iyi geldiği Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ile kanıtlandı. Araştırmaya göre kadınlar için hiç yakın arkadaş sahibi olmamak, vücutta fazla kilo taşımak kadar sağlığa zararlı. Çünkü kadınlar özellikle zorlu durumlarla karşılaşıldığında, erkeklerde olduğu gibi “yüzleş ya da kaç” iç güdüsü ile hareket etmek yerine, yakınındakilerden destek almayı tercih ediyor. Stres anında vücutta salgılanan oksitosin hormonu kadınlarda bağlanma isteğini artırarak hemcinsleri ve çocuklarıyla bir araya gelme iç güdüsünün uyanmasına sebep oluyor. Bu bağlanma ve bir araya toplanma içgüdüsü uygulamaya geçtiğinde, oksitosin hormonunun salgılanması östrojenin de yardımı ile bir kez daha tetikleniyor ve bu da kadınlarda stres anlarında daha kolay sakinleşmeye yardımcı oluyor. Erkeklerde ise durum farklı. Erkekler stres anında oksitosin hormonunun etkisini azaltan testosteron hormonunu salgılıyor. Bu sebeple erkeklerde stres anında uyanan hemcinsleriyle bir araya gelme iç güdüsü kadınlara göre çok daha az.

  Araştırmaya göre arkadaşları ile sık olarak bir araya gelen kişilerde tansiyon problemleri az, hastalıklara karşı bağışıklık seviyesi yüksek ve iyileşme hızı fazla oluyor. Bu durum, kadınlarda görülen kalp rahatsızlıklarının erkeklere göre daha nadir ve ortalama yaşam süresinin daha uzun olmasını da açıklıyor olabilir.


  Kaynak
   
  Çalıkuşu bunu beğendi.
 2. psikocaner

  psikocaner Üye

  Olabilir tabi :D
   
 3. psklkbyn

  psklkbyn Üye

  Edindiğiniz arkadaşa göre değişir :D Gelip sizin psikolojinizi de bozabilirler :D
   
 4. Uzun süredir arkadaş edinemiyorum
  Eğer arkadaş olmak isteyen varsa haber verebilir mi??
   
 5. Kafa demgi arkadaş değilse ruh sağlığın bozulur:))
   
  Çalıkuşu bunu beğendi.
 6. Ne kadar kötümsersiniz.
  Ben artık umutsuzluktan doğan bir iyimserlik içindeyim ama :oops:

  IMG_20181230_152648_170.jpg
   
 7. İyi Yıllaaar
  Mutlu Yıllar arkadaşlar... ;)
   
 8. Ben mi fahriye hanım. Kötümser pek sayılmama.
   
  Çalıkuşu bunu beğendi.
 9. Yok Erdem sen değil :)
  Seninle zaten arkadaşız. Bana film kitap tavsiye etmiştin bir ara
  Ben kullanıcı adımı değiştirdim :)
   
 10. Umarım güzel kitaplar tavsiye etmişimdir. :)
   
 11. Evet fena değildi Veronika ölmek istiyor
   
 12. Burayı arkadaş edinme topiği haline getirelim. Mesela çocukların yaptığı gibi "merhaba arkadaş olalım mı?" diyelim :)
   
 13. Bu güzeldi :) biz senle zaten arkadaşmışız o sebeble bu diyalogu geçmiş oluyoruz.:)

   
  Çalıkuşu bunu beğendi.
 14. Arkadaş çok güzel bir kelime
  Güven veren: Arka-daş
  İyi günde kötü günde olmalı ama...
   

Sayfayı Paylaş